- Masaža stomaka: Nežna masaža stomaka može biti veoma korisna u olakšavanju grčeva kod beba. Položite bebu na leđa i nežno masirajte njenu trbuščić kružnim pokretima u smeru kazaljke na satu. Ovo će pomoći u oslobađanju gasova i smanjenju napetosti u stomaku.
- Toplota: Toplota može biti efikasan način za opuštanje mišića i smanjenje nelagodnosti kod grčeva. Stavite toplu (ne previše vrelu) pelenu ili termofor umotan u mekanu tkaninu na bebino stomak. Ovo će pružiti osećaj sigurnosti i olakšati bol.
- Promena položaja: Ponekad jednostavna promena položaja može pomoći u ublažavanju grčeva. Držite bebu uspravno preko svog ramena ili je nosite u naručju kako bi joj stomak bio pritisnut uz vaše telo. Ova bliskost i držanje na vertikalan način mogu umiriti bebu i olakšati joj nelagodnost.
- Blagi pokreti: Nežno ljuljajte bebu ili je nježno vozite u kolicima. Blagi ritmički pokreti mogu imitirati osećaj bebine kretanja u majčinom stomaku i smiriti je.
- Vežbe na stomaku: Kada je beba budna, podstičite je na trbušne vežbe. Položite je na stomak i igrajte se s njom na ovaj način. Ovo će jačati bebine mišiće i pomoći u oslobađanju gasova.
- Topla kupka: Kupanje u toploj vodi može biti opuštajuće i umiriti bebu. Pripazite da je voda topla, ali ne previše vruća. Takođe, pokušajte sa masažom dok beba uživa u toploj kupki.
- Povećajte unos tečnosti i vodite računa o hrani koju unosite: Ako dojite bebu, povećajte unos tečnosti kako biste osigurali dovoljno mleka za bebu. Ako koristite formulu, obratite pažnju na uputstva za pripremu i pravilno hranjenje. Pravilna ishrana može smanjiti gastrointestinalne smetnje i grčeve.
Idemo redom, jedan po jedan savet, da vidimo šta i kako možemo:
1. savet – Masaža stomaka
Masaža stomaka je jednostavan, ali efikasan način da pomognete vašoj bebi u ublažavanju nelagodnosti uzrokovane grčevima. Ova nežna tehnika može pružiti trenutno olakšanje i umiriti bebu.
Da biste započeli masažu, postavite bebu na ravnu i meku podlogu, poput prostirke ili ćebeta, kako bi bila u udobnom položaju. Položite je na leđa i blago savijte kolena kako bi stomak bio opušten.
Pažljivo stavite dlan vaše ruke na bebin trbuščić, iznad pupka, i lagano pritisnite sa vrlo malo pritiska. Važno je da budete nežni i da ne vršite snažan pritisak, kako ne biste izazvali dodatnu nelagodnost.
Sada započnite nežne kružne pokrete prstima, kružeći u smeru kazaljke na satu. Ovi lagani pokreti pomažu u podsticanju varenja, oslobađanju zadržanih gasova i smanjenju napetosti u stomaku.
Nastavite masažu trbuščića bebe nekoliko minuta, prateći njen odziv. Ako primetite da je bebi prijatno i da se smiruje, nastavite sa masažom dok god je ona zainteresovana.
Važno je da budete pažljivi i da obratite pažnju na bebine reakcije tokom masaže. Ako primetite bilo kakve znakove nelagodnosti, prekinite masažu i pokušajte ponovo kasnije. Svaka beba je jedinstvena, pa može biti potrebno vreme da pronađete pravu tehniku koja najbolje odgovara Vašoj bebi.
Masaža stomaka je samo jedan od načina da pomognete svojoj bebi u borbi protiv grčeva. U kombinaciji sa ostalim savetima za ublažavanje grčeva, pružićete vašoj bebi sigurnost i negu koja je neophodna u ovim ranim fazama njenog života.
Uvek imajte na umu da, ukoliko primetite da grčevi postaju učestaliji ili intenzivniji, ili ako beba ima druge zdravstvene smetnje, konsultujte se sa pedijatrom kako biste dobili odgovarajuću medicinsku podršku i savete.
Masaža stomaka sa nekim bebi uljem može biti još efikasnija i pružiti dodatnu negu vašoj bebi. Pre početka masaže, nanesite malu količinu specijalnog bebi ulja na dlan vaše ruke, pažljivo ga zagrejte trljanjem između ruku i tek tada blago prstima masirajte bebin trbuščić kružnim pokretima u smeru kazaljke na satu. Ovo će dodatno omekšati bebinu kožu i omogućiti vam da nežno pružite osećaj sigurnosti i pažnje tokom masaže.
Preporučena ulja za masažu beba su obično specijalno formulisana bebi ulja koja su blaga, nekomedogena (ne začepljujuće pore) i bez dodatih mirisa ili konzervansa. Ova ulja su posebno dizajnirana da odgovaraju osetljivoj koži novorođenčadi i male dece.
Važno je izabrati bebi ulje koje ne sadrži veštačke mirise, boje ili konzervanse kako biste izbegli moguće iritacije kože. Pre nego što koristite bilo koje ulje na bebinoj koži, uvek uradite patch test na malom delu kože kako biste bili sigurni da beba nema alergijsku reakciju na to ulje.
Budite strpljivi i nežni prema vašoj maloj bebi, jer vaša blizina i nega su ključni za njen komfor i dobrobit u ovim ranim danima života.
2. savet – Toplota
Toplota je jednostavan i prijatan način da pružite olakšanje vašoj bebi tokom grčeva. Ova tehnika može pomoći u opuštanju mišića i ublažavanju napetosti u stomaku, što će smanjiti nelagodnost i bol kod malog mališana.
Da biste primenili ovu tehniku, važno je da toplota bude umerena i prijatna za bebu. Nikada ne koristite previše vruću ili izuzetno vrelu toplotu, jer to može izazvati opekotine ili neželjene reakcije na bebinoj osetljivoj koži.
Jedan od načina da pružite toplotu bebinom stomaku jeste da zagrejete mekanu tkaninu, poput pamučne pelene ili male krpe, i pažljivo je umotate oko bebinih trbušnih mišića. Ovo će stvoriti toplu barijeru koja će pomoći u opuštanju mišića i smanjenju nelagodnosti.
Takođe, možete koristiti termofor, ali se pobrinite da ga umotate u još jedan sloj meke tkanine kako biste sprečili direktni kontakt sa bebom. Na taj način, toplota će biti ravnomerno raspoređena i pružiti bebi osećaj sigurnosti i topline.
Važno je pratiti bebinu reakciju tokom primene toplote i ukloniti je odmah ako primetite da beba postaje nelagodna ili pretopljena.
Ova tehnika toplotne terapije je posebno korisna kada primetite da beba pokazuje znakove nelagodnosti zbog grčeva. Možete je primenjivati nekoliko minuta u toku dana, posebno nakon obroka kada su grčevi češći.
Međutim, pre upotrebe bilo koje toplote na bebinoj koži, uvek se posavetujte sa pedijatrom kako biste bili sigurni da je ova tehnika odgovarajuća za vašu bebu. Vaš pedijatar će vam pružiti smernice i savete o tome kako pravilno koristiti toplotu za ublažavanje grčeva kod vašeg bebca.
3. savet – Promena položaja
Promena položaja može biti izuzetno korisna tehnika koja će vam pomoći da brzo smirite bebu i ublažite grčeve. Kada primetite da vaša beba pokazuje znakove nelagodnosti i grčeva, isprobajte nekoliko različitih položaja kako biste videli koji joj najviše odgovara.
Jedan od efikasnih načina je da bebu držite uspravno preko svog ramena. Delikatno je podignite iznad vaše ruke, postavljajući njen stomak prema vašem ramenu. Budite sigurni da je njen vrat i glava podržani i da joj je lice okrenuto prema strani kako bi mogla slobodno disati. Lagano trljajte i tapkajte joj leđa kako biste dodatno umirili i podstakli varenje. Ova vertikalna pozicija pomoći će u oslobađanju gasova iz njenog stomaka i smanjenju nelagodnosti.
Takođe, nošenje bebe u naručju na način da joj stomak bude prislonjen uz vaše telo može biti vrlo umirujuće za nju. Držite je u položaju bliskom fetusu, sa njenim stomakom okrenutim prema vašem stomaku. Blizina i toplota vašeg tela će pružiti bebi osećaj sigurnosti, a ovaj položaj takođe može pomoći u oslobađanju gasova i smanjenju nelagodnosti.
Tokom menjanja položaja, pratite reakciju vaše bebe. Neki mališani će odmah pokazati olakšanje i smiriti se u novom položaju, dok drugi mogu preferirati drugačiji položaj. Važno je da budete strpljivi i pažljivi prema potrebama vaše bebe.
Promena položaja takođe može biti korisna kao preventivna mera protiv grčeva. Nakon obroka, pokušajte držati bebu uspravno 15-20 minuta kako bi se izbegla vraćanja hrane i eventualnih nadimanja.
Važno je naglasiti da, iako promena položaja može biti efikasna, ne postoji univerzalni pristup koji će odgovarati svakoj bebi. Svaka beba je jedinstvena, pa eksperimentišite sa različitim položajima i pratite kako vaša beba reaguje. Ako primetite da beba i dalje ima učestale i intenzivne grčeve, konsultujte se sa pedijatrom kako biste dobili dalje smernice i podršku.
4. savet – Blagi pokreti
Blagi pokreti su jedan od najlepših načina da umirite vašu bebu i pružite joj osećaj sigurnosti i bliskosti. Ljuljanje bebe ili vožnja u kolicima može imitirati njen osećaj kretanja u majčinom stomaku i pružiti joj poznat i umirujući ritam.
Kada beba postane nemirna ili plače zbog grčeva, pokušajte je nežno ljuljati u vašem naručju. Lagano je držite u zagrljaju i blago ljuljajte napred-nazad ili s jedne na drugu stranu. Ovi ritmički pokreti mogu imitirati osećaj bebine nesmetane kretanja u majčinom stomaku, što će je umiriti i smanjiti nelagodnost.
Takođe, ako imate kolica, nežno ih vozite po ravnoj površini. Pritom pripazite da ne vozite previše brzo ili naglo kako biste izbegli dodatne trzaje i nelagodnosti. Blagi ritmički pokreti kolica pružiće bebi osećaj sigurnosti i podrške, što može pomoći u smirivanju i olakšanju grčeva.
Osim ljuljanja i vožnje kolica, možete probati i druge blage pokrete koji će umiriti vašu bebu. Na primer, lagano je njišite u naručju dok sedite na stolici,. Važno je da budete pažljivi i nežni tokom ovih pokreta kako biste bebi pružili osećaj sigurnosti i udobnosti.
Blagi pokreti ne samo da pomažu u smirivanju bebe, već i jačaju vašu povezanost i vezu s njom. Vaša prisutnost, nežnost i bliskost su ključni za bebinu dobrobit i osećaj sigurnosti u ovom ranom periodu njenog života.
Uvek obratite pažnju na bebin odziv i pratite kako reaguje na različite pokrete. Ako primetite da beba uživa u nekom određenom pokretu, nastavite ga primenjivati kako biste joj pružili dodatnu podršku i negu.
Važno je napomenuti da, iako blagi pokreti mogu biti veoma korisni u smirivanju bebe, neophodno je obratiti se pedijatru ukoliko primetite da beba ima učestale i intenzivne grčeve, ili ako imate bilo kakve brige u vezi sa njenim zdravljem ili dobrobiti. Pedijatar će vam pružiti savete i smernice kako da najbolje brinete o bebi.
5. savet – Vežbe na stomaku
Sa trbušnim vežbama, poput igre na stomaku, može se započeti kada beba ima dovoljno snage u vratnom delu kičme da drži glavu podignutu. To obično se dešava oko 3. meseca starosti, ali svaka beba je jedinstvena i postoji varijabilnost u razvoju motoričkih veština.
Oko 2-3 meseca starosti, većina beba počinje da jača mišiće vrata i grudnog koša, što im omogućava da podižu glavu dok su na stomaku. Upravo u tom trenutku je pogodno započeti s igrom na stomaku i podsticati bebu da vežba jačanje trbušnih mišića.
Važno je da pratite bebin razvoj i znakove spremnosti za ove vežbe. Nemojte forsirati vežbanje ukoliko primetite da beba nije spremna ili se čini nezainteresovanom. Beba će vam pokazati kada je spremna za ovakve vežbe i kada joj to prija.
Takođe, obratite pažnju na bebine reakcije tokom vežbanja. Ako primetite bilo kakve znakove nelagodnosti ili umora, prilagodite vežbe ili odložite vežbanje za neki drugi trenutak. Vežbe treba da budu nežne i zabavne za bebu, a ne izvor stresa ili pritiska.
Kao i uvek, pre nego što počnete sa bilo kojim novim vežbama ili aktivnostima, konsultujte se sa pedijatrom. Pedijatar će vam pružiti smernice i savete o tome kada i kako započeti s trbušnim vežbama i drugim aktivnostima koje će odgovarati razvoju i potrebama vaše bebe.
Trbušne vežbe su ne samo korisne za jačanje mišića vaše bebe, već i efikasne u pomoći kod grčeva i poboljšanju varenja. Kada je vaša beba budna i raspoložena za igru, podstičite je na trbušne vežbe tako što ćete je položiti na stomak.
Delikatno postavite bebu na ravnu i meku površinu, kao što je mekana podloga ili ćebence, i pažljivo je položite na stomak. Bebin stomak treba da bude okrenut prema dole, a ruke postavite ispred njenog tela.
Dok je beba na trbuhu, možete se igrati s njom kako biste je ohrabrili da podigne glavu i gornji deo tela. Blago je podstičite da istražuje i razvija mišiće vratnog dela kičme. Ovo je važno jer jačanje ovih mišića pomaže u održavanju glave u uspravnom položaju, što je posebno korisno za razvoj ravnoteže i motoričkih veština.
Trbušne vežbe takođe stimulišu rad creva i pomažu u oslobađanju gasova iz bebinih stomačića. Pokreti prilikom izvođenja ovih vežbi pomažu u podsticanju probavnog trakta, što može smanjiti nadutost i nelagodnost povezanu s grčevima.
Igra s bebom na stomaku ne samo da jača njen gornji deo tela, već takođe podstiče razvoj ruku i nogu. Kada beba pokušava da se pomera, puzi ili gura nogice, aktivira različite mišiće i poboljšava koordinaciju pokreta.
Obratite pažnju na bebinu reakciju tokom ovih vežbi. Ako primetite da beba postaje umorna ili nemirna, prilagodite trajanje vežbanja i nežno je vratite u udoban položaj.
Važno je da vežbe izvodite pažljivo i ne forsirate bebu. Neka vežbanje bude igra i zabava za nju, a ne izvor stresa. Prilagodite intenzitet i trajanje vežbi u skladu s njenom raspoloživošću i potrebama.
Uz igru i blage trbušne vežbe, pružite vašoj bebi puno ljubavi i pažnje. Vaša blizina i podrška su ključni za njen zdrav razvoj i dobrobit u ovom ranom stadijumu života.
6. savet – Topla kupka
Topla kupka je jedna od najprirodnijih i najlepših metoda za opuštanje vaše bebe i pružanje trenutaka umirenja i uživanja. Kupanje u toploj vodi može pružiti bebi osećaj sigurnosti i udobnosti, sličan onome koji je imala u majčinom stomaku.
Pre nego što započnete kupanje, pripazite da je voda topla, ali nikako previše vruća. Idealna temperatura vode za bebu trebala bi biti oko 37 stepeni Celzijusa, što je otprilike temperatura tela. Proverite temperaturu vode pomoću termometra za kupanje ili unutrašnjim delom zgloba. Obratite pažnju da je temperatura vode prijatna na dodir i da ne izaziva nelagodnost ili opekotine.
Pre nego što postavite bebu u kupku, pripremite sve što vam je potrebno unapred kako biste mogli potpuno posvetiti pažnju i nežnost svojoj bebi. Lagano postavite bebu u vodu i držite je čvrsto u naručju kako bi se osećala sigurno. Možete koristiti posebne bebi kade koje su oblikovane tako da pružaju bebi potporu i stabilnost tokom kupanja.
Dok je beba u toploj kupki, iskoristite ovaj trenutak za nežnu masažu. Nežni pokreti prstiju po bebinoj koži u kombinaciji sa toplom vodom pružiće joj dodatnu negu i umiriti je. Blagi kružni pokreti po leđima i stomaku mogu pomoći u opuštanju mišića i ublažavanju tenzije.
Važno je da se tokom kupanja fokusirate samo na vašu bebu i uživate u ovom posebnom vremenu zajedno. Osmehujte se, pevajte joj nežne pesmice i razgovarajte kako biste joj preneli osećaj ljubavi i bliskosti.
Kupanje u toploj vodi možete praktikovati nekoliko puta nedeljno, ali obratite pažnju na bebinu kožu i njen odziv. Nekim bebama koža može biti osetljiva i previše često kupanje može izazvati suvoću. Prilagodite učestalost kupanja prema potrebama vaše bebe i njenom tipu kože.
Uvek se konsultujte sa pedijatrom ako imate bilo kakve nedoumice ili brige u vezi sa kupanjem vaše bebe. Pedijatar će vam pružiti savete i smernice kako pravilno i bezbedno kupati vašu malu sreću.
7. savet – Povećanje unosa tečnosti (ako dojite bebu) i vođenje računa o namirnicama koje unosimo
Povećanje unosa tečnosti je ključno za majke koje doje, jer dovoljan unos tečnosti osigurava obilje mleka za bebu. Voda je osnovni sastojak majčinog mleka, stoga je važno da majka bude hidrirana kako bi beba dobijala dovoljno tečnosti tokom dojenja. Preporučuje se da majke koje doje piju dovoljno vode, obično oko 8 do 10 čaša dnevno, ili više ako osećaju potrebu.
Ako koristite formulu za hranjenje bebe, takođe je važno obratiti pažnju na uputstva za pripremu i pravilno hranjenje. Pravilna priprema i doziranje formule obezbeđuju adekvatnu ishranu za bebu i mogu smanjiti gastrointestinalne smetnje i grčeve. Obratite se pedijatru kako biste dobili tačne smernice o vrsti i količini formule koja odgovara potrebama vaše bebe.
Uz povećanje unosa tečnosti, majke koje doje mogu dodatno poboljšati kvalitet i količinu mleka promovisanjem pravilne ishrane. Ishrana bogata hranljivim sastojcima, poput voća, povrća, žitarica, proteina i zdravih masti, može doprineti boljoj proizvodnji mleka i obezbediti vašoj bebi sve potrebne hranljive materije.
Osim toga, obratite pažnju na bebinu reakciju na hranu koju unosi. Neki novorođenčad mogu imati osetljivost na određene sastojke u majčinom mleku ili formuli. Ako primetite da beba ima gastrointestinalne smetnje, kao što su grčevi, nadutost ili iritacija, posavetujte se sa pedijatrom kako biste identifikovali potencijalne uzroke i prilagodili ishranu prema potrebama vaše bebe.
Neki od najčešćih potencijalno problematičnih sastojaka u ishrani koje bi trebalo izbegavati tokom dojenja su:
- Kofein: Velike količine kofeina mogu uzrokovati nemir i nesanicu kod beba. Preterani unos kofeina može se nalaziti u kafi, čaju, energetskim pićima i gaziranim napicima.
- Jaka začinjena hrana: Začinjena hrana može izazvati nadražaj probavnog sistema bebe i izazvati gastrointestinalne smetnje. Ovo uključuje ljutu hranu, jako začinjene umake i začine.
- Citrusno voće: Određeni citrusi poput narandži, limuna i grejpfruta mogu biti previše kiseli za bebine osetljive želudce i uzrokovati nadutost ili osip.
- Mlečni proizvodi: Mlečni proizvodi mogu sadržavati laktozu ili proteine koji mogu izazvati intoleranciju ili alergijske reakcije kod beba.
- Jaja, riba i orašasti plodovi: Ove namirnice mogu izazvati alergijske reakcije kod beba, stoga je važno obratiti pažnju na reakciju bebe nakon što pojedete ove namirnice.
- Povrće poput brokolija, kelja, kupusa i karfiola može izazvati nadutost i stvaranje gasova kod beba.
Važno je napomenuti da reakcije beba na hranu mogu varirati i da neke bebe mogu podnositi ove namirnice bez problema. Međutim, ako primetite da beba pokazuje znakove nelagodnosti, iritacije, osipa ili problema sa varenjem nakon što pojedete određenu hranu, možda je vredno isključiti tu namirnicu iz vaše ishrane dok dojite.
Ako niste sigurni koje namirnice mogu smetati vašoj bebi, razgovarajte sa svojim pedijatrom ili nutricionistom. Oni mogu pružiti smernice o pravilnoj ishrani tokom dojenja kako biste osigurali da vaša beba prima sve potrebne hranljive materije i da bude srećna i zdrava.
Uvek je važno pratiti bebin razvoj, rast i ponašanje kako biste bili sigurni da dobija dovoljno hrane i da je zdrava i zadovoljna. Redovne posete pedijatru pomažu u praćenju bebinog zdravlja i pružaju pravovremene savete i smernice o ishrani i nezi.
Zapamtite, svaka beba je jedinstvena, pa je važno prilagoditi ishranu i unos tečnosti prema individualnim potrebama vašeg malog blaga. Budite pažljivi i puni ljubavi prema vašoj bebi, jer vaša briga i nega igraju ključnu ulogu u njenom zdravom rastu i razvoju.
Uz ove savete i puno ljubavi, pomoći ćete vašoj bebi da lakše prebrodi ove rane izazove i osigurate joj srećno i zdravo detinjstvo.
Napomena: Uvek je važno konsultovati se sa pedijatrom ili zdravstvenim stručnjakom pre nego što primenite bilo koji savet ili tretman na svojoj bebi.
Nadam se da je ovaj post bio koristan. Šta god treba dodatno (neka informacija, savet, proizvod) budite slobodni da nas pozovete ili da nam pišete (društvene mreže, mail) i posetite naš shop i pogledajte šta imamo od bebi proizvoda.
Bebe su nam velika inspiracija i zato Vas pozivam da mi ostavite komentar šta Vam je bilo najkorisnije i o kojim temama još želite da Vam pišem.
Budite mi zdravi i inspirisani!